10 rzeczy, które możesz robić w Nowym Jorku

Co robić w Nowym Jorku? Big Apple kojarzone jest przede wszystkim z Manhattanem. Dlatego zdecydowana większość osób przyjeżdżając tutaj na kilka dni porusza się jedynie w jego obrębie, ewentualnie zahaczając o Brooklyn. Jednak te wszystkie malownicze pocztówki i zdjęcia Central Parku, Times Square i Empire State Building kreują trochę przekłamany obraz jednej z największych metropolii na świecie, o czym możesz przeczytać tutaj.

Jeżeli planujesz swoją pierwszą wizytę w Nowym Jorku z pewnością czujesz się przytłoczony ilością obowiązkowych rzeczy do zobaczenia i prawdopodobnie na Twojej liście znajdują się głównie znane atrakcje turystyczne. Jeżeli zostanie Ci trochę czasu możesz pomyśleć o alternatywnych propozycjach. Przedstawię Ci moją bardzo subiektywną listę 10 rzeczy, które możesz zobaczyć lub zrobić w NY. Celowo nie wymieniałam tutaj topowych atrakcji turystycznych (no może oprócz Broadway Show, które szalenie Ci polecam) oraz żadnego z muzeów, ponieważ na ten temat napisano już całe mnóstwo artykułów. 

1. Broadway

Jedną z obowiązkowych rzeczy, jakiej musisz spróbować w NYC  jest show na Broadwayu! Tak jak Los Angeles ma Hollywood, Nowy Jork ma Broadway. Mówiąc Broadway mam na myśli Theatre District, gdzie znajduje się obecnie ponad 40 teatrów, w których grane są słynne musicale.

co robić w Nowym Jorku? Broadway. Blog

Bilety na Broadway nie należą do najtańszych i musisz liczyć się z wydatkiem około 100 -150 dolarów w zależności od musicalu, teatru i wybranego miejsca. Dobra wiadomość to taka, że jeżeli się trochę postarasz prawie zawsze możesz je zdobyć w niższych cenach, ale o tym zaraz. Listę aktualnie granych musicali wraz z oryginalnymi cenami biletów znajdziesz tutajJa zdecydowałam się na spektakularny Bronx Tale w Longacre Theatre. Akcja musicalu rozgrywa się w burzliwych latach 60. na Bronxie. Bronx Tale opowiada o dorastającym nastolatku, który zaprzyjaźnia się z miejscowym gangsterem i zostaje wprowadzony w świat mafii. To pełen tańca, muzyki oraz doskonałej gry aktorskiej dwugodzinny spektakl.

co zobaczyć w nowym Jorku? Broadway

co zobaczyć w Nowym Jorku? Broadway

Jak znaleźć tani bilet na Broadway?

Na wybrane przedstawienia zdecydowanie tańsze bilety kupisz za pośrednictwem Headout oferującego zniżki na poziomie 20-40% czy BroadwayBox. Ja swoje bilety zakupiłam właśnie przez BroadwayBox w cenie około 80 dolarów z podatkiem. 

Inną alternatywą są tak zwane kasy TKTS. Tutaj bilet możesz kupić jedynie w dniu pokazu. Na wieczorne show bilety są dostępne dopiero po 14:00. W zależności od ich dostępności i popytu sprzedawane są z rabatem w wysokości od 20% do 50%, a ceny są nieustannie aktualizowane w ciągu dnia. W Nowym Jorku znajdziesz cztery kasy TKTS, po jednej na Times Square , South Street SeaportDowntown Brooklyn oraz Lincoln Center. Spośród czterech, stoisko Times Square jest najbardziej popularne ze względu na bliskość większości teatrów na Broadwayu. 

Uwaga!

Niektóre polskie firmy pośredniczące w sprzedaży biletów na Broadway oferują je w cenie 200-250 dolarów, co jest zdecydowanie zawyżoną ceną. Jeżeli chcesz zakupić bilet przez Internet to zrób to za pośrednictwem Headout czy BroadwayBox i nie daj się nabrać polskim pośrednikom.

2. Drink na roofie

Czy może być coś przyjemniejszego niż kilka drinków na dachu jednego z nowojorskich barów z oszałamiającym widokiem na industrialną architekturę miasta? Nie musisz płacić za punkt widokowy na Empire State czy One World Trade Center. Możesz to połączyć z cudownym relaksem na dachu nowojorskiego baru. Polecam Mr. Purple!

A żeby nie tracić Twojego czasu łap dobrze opracowaną  listę z 34 najlepszymi barami na dachu z podziałem na dzielnice.

3. Impreza  na Brooklynie

Brooklyn. Kiedyś przemysłowe pustkowia, obecnie epicentrum elektronicznej muzyki w Nowym Jorku. Unikalny krajobraz miejski, opuszczone budynki rozciągające się wzdłuż wybrzeża – relikty z rozkwitu przemysłu stoczniowego, zapewniają ekstrawaganckie, jedyne w swoim rodzaju miejsca na całonocne imprezy. Opuszczone kościoły, lofty, dawne magazyny, ogromne przestrzenie. Imprezy wszystkich grup etnicznych, płci, religii i orientacji seksualnych.

co robić na Brooklynie? Blog

After hours

W Nowym Jorku 4:00 to magiczna godzina. Nie bez powodu nazywany miastem, które nigdy nie śpi. Brooklyn znany jest z tak zwanych imprez after-hours. Zaczynają się o czwartej nad ranem i trwają do południa lub dłużej. Dopóki ludzie nie przestają tańczyć. Goście mogą spodziewać się eklektycznej mieszanki dźwięków. Najbardziej popularne są Bushwick A / V i ReSolute.

impreza w nowym jorku

4. Williamsburg i jego dwie twarze

Williamsburg to kolejna modna dzielnica, którą upodobali sobie hipsterzy i artyści. W zasadzie dzieli się na dwie części: północny, hipsterski, imprezowy Williamsburg pełen modnych restauracji, barów i kawiarni, zamieszkiwany między innymi przez młodych artystów. Z kolei jego południowa część została opanowana przez ortodoksyjnych Żydów. Obie grupy mają ze sobą niewiele wspólnego, ale żyją w bardzo bliskim sąsiedztwie. Przejście z jednej strony na drugą to jak swoista podróż w czasie z XIX wiecznej Europy do świata nowojorskich hipsterów z XXI wieku. Warto!

williamsburg nowy jork blog

williamsburg nowy jork blog

5. Bushwick Collective

Buschwick Collective czyli galeria sztuki ulicznej. Cały artykuł na temat Buschwicku przeczytasz tutaj. To jedno z moich ulubionych miejsc w Nowym Jorku.

bushwick_collective

6. Coney Island

Coney Island to półwysep w południowo-zachodnim Brooklynie. Podróż metrem z centrum Manhattanu trwa niecałą godzinę. Słynna drewniana promenada oddziela park rozrywki od piaszczystej plaży. Przed II wojną światową znajdowało się tutaj największe skupisko parków rozrywki w całych Stanach Zjednoczonych, odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Na promenadzie jest kilka restauracji serwujących “wspaniałe” letnie specjały czyli hot-dogi, hamburgery, smażone małże, lody i oczywiście piwo. W sezonie letnim Coney Island jest okupowana przez amerykańskich Januszy.

Może z nowojorskich plaż ta na Coney Island nie jest tą najpiękniejszą, ale zdecydowanie najbardziej popularną. I ma naprawdę fajny klimat. Znajduje się tutaj słynny Luna Park, czyli oldschoolowe wesołe miasteczko. Jego nazwa nawiązuje do parku rozrywki, który istniał tutaj do 1944 roku.

co robic w nowym jorku blog

plaże w nowym jorku coney island

7. Zgub się, czyli najlepszy sposób na zwiedzanie Nowego Jorku

Wybierasz kierunek, wsiadasz do metra,  a później wysiadasz tam gdzie Ci podpowiada serce. Uwielbiam ten sposób zwiedzania. A Nowy Jork jest do tego wprost stworzony.

zwiedzanie nowego jorku blog

8. Plażing

Podczas upalnego lata nowojorczycy pragną uciec z betonowej dżungli na piaszczystą plażę z chłodną, morską bryzą. Plaże w Nowym Jorku może nie mają krystalicznie czystej, lazurowej wody, ale są szerokie, długie i bardzo dobrze utrzymane. Jest tu naprawdę wiele pięknych plaż. Te które zwiedziłam to wspomniana wcześniej Conney Island na Brooklynie, Rockaway Beach na Queens oraz dwie plaże poza Nowym Jorkiem czyli Jones Beach oraz Sunken Meadow Beach. Na Conney Island oraz Rockaway Beach bez problemu dotrzesz komunikacją miejską. Na Rockaway Beach dotrzesz również promem z Wall Street w mniej niż godzinę. Koszt takiej przyjemności to 2,75 USD. Więcej informacji tutaj.

Rockaway Beach

Plaże w Nowym Jorku_Rockaway Beach_Queens

Najpiekniejsze plaże w Nowym Jorku_Rockaway Beach

Plaże w Nowym Jorku_Rockaway Beach

plaże w nowym jorku

Sunken Meadow Beach

Najpiękniejsze plaże w Nowym Jorku_Sunken Meadow Beach

9. Prom zamiast metra

Bilet w jedną stronę na prom NYC kosztuje 2,75 USD, czyli tyle samo, co przejazd metrem. Trasa między Sunset Park i Wall Street zapewnia malownicze widoki na panoramę miasta, Statuę Wolności, Governors Island czy Brooklyn Bridge i zajmuje mniej niż 15 minut. Promy kursują na stosunkowo dużych prędkościach, co zapewnia ekstremalnie wietrzną jazdę. 

Co zobaczyć w Nowym Jorku? Przejażdżka ferry

Co można robić w Nowym Jorku?

10. Spacer wzdłuż Manhattan Bridge

Z Manhattan Bridge możesz podziwiać ikonę Nowego Jorku czyli szalenie zatloczony Brooklyn Bridge, przez który każdego dnia przedzierają sie tłumy turystów. Niestety jest tam bardzo głośno. Manhattan Bridge ma aż siedem pasów ruchu dla samochodów, cztery dla pociągów, chodnik dla pieszych i ścieżkę rowerową.Co robić w Nowym jork?