5 najpiękniejszych loftów – część 2

PHOTO: Derek Swalwell

Budynki z przeszłością i ich adaptacja to zawsze duże wyzwanie dla architekta, a klasyczne lofty to właśnie  apartamenty mieszczące się w byłych obiekty przemysłowych. Zapraszam Was do drugiej części cyklu “Najpiękniejsze lofty”. Jeśli z jakichś powodów nie widziałeś jeszcze części pierwszej to jak najszybciej nadrób zaległości i daj znać jaki projekt jest Twoim numerem jeden.

1. Industrialny apartament w kijowie autorstwa konstantina kidinowa

Ukraiński projektant Konstantin Kildinow zdecydował się na beton zarówno na ścianach, jak i na podłogach. Surowość materiału załagodził łącząc go z drewnianymi panelami, odkrytą cegłą, powlekaną stalą oraz oknami o dużych ramach. Jednorodność materiałów, faktur i kolorów stosowanych w całym mieszkaniu harmonizuje duża przestrzeń podkreślająca przemysłowe korzenie budynku. Meble są  proste i stylowo, a całość utrzymana jest w nowoczesnej stylistyce.

Projekt: Konstantin Kildinow
Zdjęcia: Design Fathernowoczesny loft - loft my love

salon w nowoczesnym lofcie - loft my love

nowoczesny salon - loft my love

loft

sypialnia w lofcie - loft my love

industrialna łazienka - loft my love

łazienka w stylu industrialnym - loft my love

2. apartament z początku XX wieku w Montrealu

Renowacją apartamentu o powierzchni prawie 100 metrów kwadratowych, który znajduje się na trzecim piętrze budynku z 1910 roku w Montrealu zajęła się kanadyjska projektantka Anne Sophie Goneau.

We wnętrzu przeważa biel oraz drewno. Powierzchnia kuchenna z kolei określona jest  odcieniami szarości – z szafkami i blatami kwarcowymi ustawionymi na malowanej ścianie z cegły. Zespawane i montowane na miejscu czarne, stalowe schody umożliwiają dostęp do najpiękniejszej części tego apartamentu – tarasu na dachu budynku.

Projekt: Anne Sophie Goneau
Zdjęcia: Adrien Williamsszara kuchnia - loft my love

nowoczesna kuchnia w lofcie - loft my love

nowoczesny loft - loft my love

biała łazienka - loft my love

nowoczesna łazienka - loft my love

loft - loft my love

taras - loft my love

3. przemysłowy budynek w Brukseli przekształcony w loft

Proste wnętrze z ograniczoną liczbą materiałów i kolorów, czystość formy oraz funkcjonalna prostota – tak w jednym daniu możemy określić ten przepiękny apartament. Pracownia ADN Architects zaprojektowała “niedokończoną” powierzchnię 96 metrów kwadratowych dla pary, której marzeniem były zamieszkanie w lofcie.

Stan początkowy przed podjęciem jakichkolwiek działań to: ściany z terakoty, surowy betonowy sufit, okna na dwóch z czterech ścian i dwa kanały techniczne czyli idealne wnętrze loftowe. Zachowany został szorstki beton na suficie, a całość wygładzono czystą bielą. Podłoga została wykonana z jastrychu poliuretanowego.

Projekt: ADN Architects
Zdjęcia:  Filip Dujardinbetonowy sufit - loft my love

biały salon - loft my love

nowoczesny salon - loft my love

beton we wnętrzach - loft my love

białe schody - loft my love

betonowy sufit - loft my love

białe wnętrza - loft my love

biała łazienka - loft my love

4. Dawna garbarnia w Holenderskim gilze

To wnętrze nie należy do tych urządzonych w nowoczesnym stylu. Wprost przeciwnie. Jest to wnętrze z przeszłością.  Na szczególną uwagę zasługują tutaj piękne, warsztatowe okna. Posadzka wykonana jest z jastrychu, a drewniane belki i stara ceglana ściana oddają “dawny” klimat przekształconej na loft garbarni.

Źródło: Planete Deco
Zdjęcia: Jansje Klazingaloft - loft my love

ceglana ściana - loft my love

loft

nowoczesne lofty - loft my love

5. A może tak fabryka czekolady?

Ostatni z loftów znajduje się byłej 125-letniej Fabryce Czekolady MacRobertson w Melbourne, przystosowanej głównie do celów mieszkalnych we wczesnych latach 90-tych. Oryginalna betonowa podłoga oraz charakterystyczne ściany pozostały nietknięte. Wnętrze urządzone jest nowocześnie i sprawia wrażenie ciepłego i przyjaznego. Powierzchnia użytkowa to 250 m2. Inwestycja została zrealizowana  w 2015 roku.

Projekt: Architects EAT
Zdjęcia: Derek Swalwell

Który projekt tym razem najbardziej trafia w Wasze gusta? Podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami w komentarzu pod postem!