Cegła na ścianie – czy zawsze wygląda dobrze?

PHOTO: Alen Cordic via Coco Lapine Design

Odsłonięta cegła na ścianie nawiązuje do loftowego klimatu dawnych fabryk czy magazynów. Została spopularyzowana w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, kiedy to miał miejsce pierwszy boom na aranżacje postindustrialnych budynków. Niepomalowane ceglane ściany, odsłonięte rury oraz beton są typowymi elementami stylu industrialnego.

Klimat loftu możemy również stworzyć w całkiem normalnym mieszkaniu czy domu. Ściana z cegły może zmienić wygląd każdego z pomieszczeń: sypialni, łazienki, kuchni czy salonu. Świetnie sprawdza się jako ściana akcentująca – oczywiście pod warunkiem że jest wykonana prawidłowo i pasuje stylistycznie do całości wnętrza. Jest także świetnym tłem  do stworzenia domowej galerii obrazów czy grafik. O tym jak w 5 krokach stworzyć swoją domową galerię możesz przeczytać tutaj.

Cegła na ścianie – tak czy nie?

Przedstawię Wam kilka przykładów na to, jak zaaranżowanie takiej ściany we wnętrzu może wpłynąć na jego odbiór wizualny. Nie ukrywajmy – odkąd powstała moda na cegłę wiele osób decyduje się na jej wykorzystanie bez zastanowienia się czy będzie ona pasować stylistycznie do reszty pomieszczeń czy stylu w jakim wnętrze zostało urządzone. Niektórzy wybierają nawet tapetę imitującą cegłę! Wszystko jest oczywiście kwestią gustu, ale w tym przypadku naprawdę warto pozostać przy ścianie pomalowanej zwykłą farbą. Należy również pamiętać, że ciemna cegła pomniejsza optycznie pomieszczenie.

A do jakiego efektu należy dążyć? Prawdziwa, odsłonięta podczas remontu starej kamienicy, nierówna, podniszczona cegła zawsze będzie wyglądać świetnie. W tym przypadku jesteśmy zdecydowanie na tak! Zobaczcie sami!

ściana z cegły loftmylovePHOTO: Coco Lapine Design

Przepięknie wyeksponowana cegła w salonie doskonale współgra z białymi ścianami i szarą sofą, a rośliny nadają ​całości świeżości. Stołowe krzesła Gubi w kolorze nude idealnie pasują do ciemnego stołu w kuchni.

cegła na ścianie w saloniePHOTO: Alen Cordic via Coco Lapine Designściana z cegły w saloniePHOTO: Alen Cordic via Coco Lapine Design

Odsłonięta ściana z cegły w rzeczywistości jest jedynie pustym płótnem, a dopiero dodatki nadadzą jej prawdziwego charakteru. Poniższy przykład mówi sam za siebie! Postawione na podłodze czarno-białe, bardzo stylowe plakaty wyglądają rewelacyjnie.

ściana z cegły w salonie loftmylovePHOTO: Innerstadtspecialisten

Zobaczcie polecane przez nas obrazy!

Ta przepiękna sypialnia z motywem cegły w roli głównej posiada oryginalne belki przemalowane na czarno. Bardzo podoba mi się zestawienie surowości cegły oraz ciemnych dodatków z miękkimi i delikatnymi tkaninami na łóżku.

cegła w sypialniPHOTO: Coco Lapine Design

W tym przypadku odsłonięte ceglane ściany połączone z cementową ścianą i sufitem wzmacniają dramaturgię wizualną pomieszczenia. Cegła wygląda świetnie jednak bardzo surowo. W tym wnętrzu wyraźnie czegoś brakuje. Dobrym pomysłem byłoby zawieszenie kilku obrazów różnych wielkości. 

cegła w kuchiPHOTO: Retail Design Blog

A jak wygląda to u Was? zdecydowaliście się na aranżację któregoś z pomieszczeń z wykorzystaniem cegły?