Door 19 w Moskwie i moda na pop-up restaurant

Pop-upy to tymczasowe restauracje, które zaczęły powstawać podczas kryzysu finansowego. Otwiera się je na jeden dzień, tydzień czy miesiąc. W Londynie, Berlinie, Barcelonie, Nowym Jorku czy San Francisco ten biznes jest już powszechnie znany. Pierwszym kulinarnym pop-upem była otwarta w 2007 roku knajpa LudoBites w Los AngelesPop-upy zajmują opuszczone oldschoolowe magazyny, wynajęte mieszkania czy chociażby przejmują na dzień czy tydzień inne restauracje i wprowadzają swoje własne menu. Są bardzo zróżnicowane, pojawiają się szybko i równie szybko znikają.

Trend i moda na kulinarne pop-upy dotarła również do Polski. Pierwsza była Warszawa, a zaraz za nią plasują się Katowice, gdzie takich inicjatyw jest coraz więcej. Ilość miejsc na wydarzenie jest zawsze mocno ograniczona, dlatego konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, która odbywa się najczęściej za pomocą social media.

Door 19 w Moskwie

Inspiracją do stworzenia tego artykułu stał się moskiewski bar Door 19, o którym rozpisywały się wszystkie światowe media. Moskwa postanawia przekształcić postindustrialny obszar miasta na wzór nowojorskiego Williamsburga czy berlińskiego Mitte. W tym celu  uruchomiony zostaje projekt Art Kvartal. Door 19 to właśnie krok w tym kierunku. To pop-up club, restauracja, bar, galeria a jednocześnie wielki festiwal jedzenia i sztuki, którym żyło całe miasto. Ten projekt to zupełnie nowa forma dla Moskwy. Restauracja znajdowała się  na najwyższym piętrze osiedla mieszkaniowego ArtHouse, położonego na byłym terenie magazynowym na brzegach rzeki Yauza. Drzwi restauracji otworzyły się dwukrotnie. Obecnie jej status na mapach Google to: zamknięta na stałe.

restauracja pop-up

restauracja pop-up

Restauracja Door 19 działała dwa razy przez pięć tygodni. Projekt ArtKvartal zebrał najjaśniejsze gwiazdy moskiewskich klubów nocnych. Znani, doświadczeni barmani z Europy zmieniali się co tydzień. Czołowi bohaterowie kuchni pochodzili z Peru, Brazylii, Chile, Meksyku czy Argentyny.

Projekt wnętrza moskiewskiego Door 19

Wszystko to działo się w niezamieszkanym olbrzymim penthouse z 12-metrowymi sufitami. Najlepsi artyści uliczni z Moskwy i Europy wraz z zespołem pracowni architektonicznej P H. D zamienili go w tymczasowy klub Door 19. W ciągu 5 tygodni pracy odwiedziło go ponad 12 000 osób .

W tym miejscu pojawia się ważny dla wydarzenia termin “check in art“: każda grafika która została wykorzystana w projekcie wnętrza musi znaleźć się w centrum zainteresowania gości. We wnętrzu znajdowały się dzieła młodych artystów, a także tych, których prace prezentowane są w największych muzeach sztuki współczesnej. Są to na przykład portrety parodiujące Andy’ego Warhola autorstwa słynnego fotografa Davida LaChapelle, prace George’a Condo i Damiena Hursta czy ekspresyjne obrazy Jonathana Meese’a.

Dźwiękiem zajęła się grupa Main in Main, specjalizująca się w projektowaniu dźwięku dla przestrzeni publicznych. Utworzyli listę odtwarzania dopasowaną do etniczności szefów kuchni z jedenastu krajów, mieszając gatunki i style w taki sposób, żeby stymulować nie tylko smak i wizualne receptory, ale także zmysł słuchu gości Door 19.restauracja pop-up w moskwie

retauracja pop-up

pop-up restaurant

pop-up restaurant w moskwie

pop-up restauracja

pop-up club loftmylove

tymczasowa restauracja

restauracja w stylu pop-up

restauracja tymczasowa w moskwie

Moskiewski pop-up nie został zaprojektowany jedynie jako restauracja. Głównym celem autorów projektu było zwrócenie uwagi na bardzo szary i ponury obszar 510 hektarów wzdłuż rzeki Yauza i próba podjęcia dyskusji na temat stworzenia nowej jakości postindustrialnych obszarów miasta, tak jak miało to w przypadku Nowego Jorku czy Berlina.