Hot Trend: Drewniana komoda jako szafka pod umywalkę

PHOTO: Bre Purpose

Drewniana komoda jako szafka pod umywalkę? Jesteśmy na tak! Wygląda bardzo oryginalnie i zdecydowanie pasuje do wnętrz utrzymanych w loftowym klimacie, ale i nie tylko. Drewno w łazience nie jest zbyt często wykorzystywanym materiałem. Jest to materiał wymagający i do jego wykorzystania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza musimy się po prostu przygotować.

Dlaczego? Po pierwsze drewno ulega biokorozji i niszczeje, a po drugie wilgoć i ciepło stanowią idealne warunki do rozwoju grzybów, co jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jak więc przygotować nasz drewniany mebel do wykorzystania jego walorów w łazience? Na szczęście nie jest to takie trudne.

ETAP 1: sprawdź z jakiego gatunku drewna wykonany jest mebel

Dobór odpowiedniego gatunku drewna to bardzo istotny element. Jeśli drewno będzie mieć bezpośredni kontakt z wodą jak w przypadku szafki pod umywalkę dobrym wyborem jest tutaj drewno egzotyczne. Z gatunków rodzimych dobrze spiszą się najtrwalsze odmiany dębu, modrzewia czy buku. Znalazłam kilka bardzo fajnych  komód z drewna egzotycznego na portalach typu OLX  za naprawdę niewygórowane ceny.

ETAP 2: pokrycie drewna impregnatem technicznym

Impregnację mebli możemy zlecić firmie specjalizującej się w impregnacji lub samodzielnie zastosować specjalny środek impregnacyjny. Impregnat powinien zabezpieczyć deskę przed biokorozją. Do kupienia w każdym markecie budowlanym.

ETAP 3: zastosowanie preparatu ochronno-dekoracyjnego

Przy wyborze środka dekoracyjnego należy pamiętać, że nie może być to preparat, który utworzy na powierzchni mebla twardą powłokę. Dobrym preparatem ochronno-dekoracyjnym zabezpieczającym drewno przed wilgocią są woski i oleje, które wnikają głęboko w drewno, nie pękają, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Ważne! Drewno należy pokryć bardzo dokładnie preparatem, szczególnie zwracając uwagę na krawędzie mebli.

Wybierając dobry gatunek drewna i troszcząc się o jego prawidłową impregnację możemy bez obaw stosować je w naszych łazienkach.

drewno w łaziencePHOTO: Cote Maisonszafka pod umywalkęPHOTO: Apartmnent Therapy by Lana Kenneyszafka w łaziencePHOTO: Frenchyfancyszafka pod umywalkęPHOTO: Bre Purpose

Możesz również kupić drewnianą szafkę pod umywalkę przeznaczoną specjalnie do łazienek, odpowiednio wcześniej przygotowaną i zabezpieczoną. Według mnie nie wygląda jednak tak spektakularnie.

szafka pod umywalkęPHOTO: Design Milk