Hot Trend: Krzesło Butterfly

Klasyczne Butterfly chair zna niewątpliwie każdy, kto interesuje się designem i sztuką aranżacji wnętrz. Pierwsze krzesło Butterfly zostało zaprojektowane w Buenos Aires przez trzech znaczących architektów: Boneta, Kurchana i Ferrari (stąd nazwa krzesła BKF) w 1938 r. Inspiracją dla nich był jednak model z końca XIX wieku zwany “La Tripolina”. Tripolina była składanym krzesłem wykonanym z drewna i włoskiej skóry.

Argentyńscy architekci wyprodukowali jedynie trzy fotele. Jeden z nich miałam okazję zobaczyć na żywo, ponieważ znajduje się obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Drugi z kolei trafił do domu zaprojektowanego i wybudowanego nad wodospadem przez amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wrighta w południowo-zachodniej Pensylwanii. Gdzie znajduje się trzeci model? Tego nie wiadomo.

Prawie dziesięć lat później firma Knoll nabyła prawa do wyprodukowania tego fotela na nowo w USA. Model szybko stał się bardzo sławny, dlatego wiele firm zaczęło tworzyć kopie BFK. Knoll próbował bronić swojego prawa do bycia jedynymi producentami BKF.  Sądy zdecydowały jednak, że właściwie sam “oryginał” jest kopią starszego modelu Tripolina.

W ten sposób od 70 lat świat ma prawo do masowej produkcji klasycznego arcydzieła. Każdy producent robi to nieco inaczej i dzisiaj nie ma “oryginalnego” BKF. Wszystko zależy od jakości i komfortu wyprodukowanego krzesła. Butterfly chair znajdziemy w bardzo szerokim przedziale cenowym w zależności od materiału jaki został użyty do jego produkcji.

butterfly chair loftmylovePHOTO: Visual Wander Art Clubbutterfly chair loftmylovePHOTO: Urbnite by Tumblrkrzesło Butterfly w salonie-loftmylovePHOTO: Victoria Törnegrenkrzesło butterfly - loftmylovePHOTO: The cozy space by Tumblr