Biuro w domu. Jak stylowo i ergonomicznie urządzić domowy gabinet?

W aranżowaniu przestrzeni mieszkalnej nie możemy zapomnieć o strefie przeznaczonej do pracy lub nauki. Komfort i wygoda takiego miejsca są bardzo istotne. Jak przygotować przestrzeń, żeby ułatwiła nam wykonywanie codziennych obowiązków, szczególnie kiedy jest to nasze miejsce pracy? Jak stylowo zaaranżować domowy gabinet, tak aby praca i nauka były dla nas czystą przyjemnością? Ważny jest tutaj nie tylko design, ale przede wszystkim ergonomia. Na szczęście jedno nie wyklucza drugiego i możemy stworzyć nie tylko stylowe, ale również ergonomiczne biuro w domu.

Biurko

Lokalizacja biurka jest podstawowym elementem organizacji miejsca pracy. Powinniśmy ustawić je prostopadle do okna. Będzie to najlepszym rozwiązaniem ze względu na fakt, że przy tym ustawieniu nie zasłaniamy obszaru pracy. Biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem. Przy ustawieniu biurka bezpośrednio pod oknem musimy liczyć się z faktem, że promienie słoneczne często będą nas oślepiać, co negatywnie wpłynie na komfort naszej pracy. W celu uniknięcia tego dyskomfortu oczywistym wydaje się montaż odpowiednich rolet z możliwością regulacji. Niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi.

poprawne-ustawienie-biurkaOdpowiednie ustawienie biurka – prostopadle do okna.
PHOTO: My Domaine

Krzesło

Odpowiednio dobrane krzesło to kolejny istotny element wpływający na jakość naszej pracy. W tym przypadku należy zdecydowanie postawić na ergonomię i wygodę. Design jest tutaj sprawą drugorzędną. Warto wybrać takie z podpórką na głowę. Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy? Przede wszystkim na wyprofilowane oparcie oraz siedzisko zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa i odcinkiem udowym kończyn dolnych. Pozostałe bardzo ważne elementy to przede wszystkim możliwość regulacji:

  • regulacja wysokości siedziska;
  • regulacja wysokości oparcia;
  • regulacja pochylenia oparcia;
  • możliwość obrotu wokół osi pionowej w zakresie 360⁰;
  • podłokietniki.

Należy tak wyregulować fotel biurowy, aby monitor komputerowy  znajdował się na tej samej linii co oczy. Biurowe krzesło wcale nie musi być nudne. Może łączyć w sobie sobie fantastyczną funkcjonalność i świetną formę. Jednak zawsze pierwszorzędne znaczenie ma tutaj ergonomia.

Polecane fotele biurowe

Poniżej przedstawiam Wam kilka wybranych przez nas ergonomicznych foteli biurowych, które nie tylko spełniają swoją najważniejszą funkcję, ale również charakteryzują się świetnym designem.

Oświetlenie

Kolejna kwestia to oświetlenie. Niemiecki neurobiolog  Mirjam Münch doszedł do wniosku, że nasza produktywność jest wyższa jeżeli pracujemy czy uczymy się przy świetle dziennym. Przeprowadził on badania na dwóch grupach ludzi. Jedna grupa pracowała przy świetle dziennym, natomiast druga  miała do dyspozycji światło sztuczne. Po kilku dniach stwierdzono, że pierwsza grupa po zakończeniu dnia pracy była o wiele bardziej wydajniejsza niż grupa pracująca przy świetle sztucznym [1]. Niestety nie zawsze mamy komfort pracy przy świetle naturalnym. Dobór oświetlenie musi być świadomą i przemyślaną decyzją, szczególnie jeśli prowadzimy biuro w domu.

Oświetlenie pośrednie

Po pierwsze w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy lub nauki powinna znajdować się lampa sufitowa, która dostarcza wystarczająco dużo światła. Pamiętajmy również, że nie możemy siedzieć tyłem do oświetlenia pośredniego. Szczególnie jest to ważne w jesienno-zimowej porze roku, kiedy dni są o wiele krótsze w celu zapewnienia podstawowej jasności.

Oświetlenie kierunkowe

Światło kierunkowe sprawia, że nasze ​​biurko jest wystarczająco doświetlone. Należy  pamiętać, aby odpowiednio wyregulować lampę w taki sposób, aby nas nie oślepiała, a światło nie odbijało się od monitora. Osoba praworęczna powinna ustawić lampkę z lewej strony. W taki sposób podczas pisania nie będzie zasłaniać sobie światła. Analogicznie z osobami leworęcznymi.

To nie wszystko. Wybór odpowiedniej żarówki, najlepiej dającej światło o barwie zbliżonej do światła słonecznego to kolejna kwestia. Taką tonację osiągniemy wybierając lampy halogenowe lub lampy LED.  Do oświetlenia biurka wystarczające jest źródła światła, które emituje strumień świetlny o wartości około 1000 lumenów. Pobór mocy takiej lampy ledowej wynosi około 10-12 wat.  Przed zakupem żarówki warto zwracać uwagę na parametr, który określa właśnie wartość strumienia świetlnego.

Organizacja

Organizacja przestrzeni wokół naszego stanowiska pracy jest bardzo ważnym elementem. Twoje biurku musi być przede wszystkim czyste. Jak to osiągnąć? Półki, szuflady, organizery. Bardzo dobrze sprawdza się wąska komoda z szufladami. Zajmuje niewiele miejsca, a dodatkową zaletą jest możliwość jej uzupełnienia organizerami.  Warto również dodać elementy sprawiające, że biuro w domu stanie się bardziej przytulne: cięte kwiaty, rośliny doniczkowe, zapachowe świece czy zdjęcia są tutaj miłym dodatkiem.

Biuro w domu, które pobudzi Twoją kreatywność

Pamiętajmy, że aranżacja miejsca pracy nie powinna być chaotyczna. Ma sprzyjać skupieniu, a co za tym idzie, musi być schludna oraz przejrzysta. Miejmy na uwadze, że wkomponowując biurko w przestrzeń podstawą jest utrzymanie stylistycznej konsekwencji. Biuro powinno się wpisywać w charakter wnętrza.

domowy gabinetPHOTO: Bloglovin: Coco Lapine Designdomowe biuroPHOTO: Tumblr Bathwaterjak urzządzić biuro w domu - loft my lovePHOTO: Interiorator

Po więcej inspiracji zapraszam na Pinterest.

Ważne!

Pamiętaj, że jeżeli masz spędzić przy biurku cały dzień koniecznie zrób przerwę, szczególnie w okresie zimowym. Idź pospacerować nawet 15 min. Krótkie przerwy rób maksymalnie co godzinę. Innym czynnikiem, który wpływa na naszą produktywność jest temperatura pomieszczenia. Najbardziej optymalna to taka pomiędzy 20 a 22 stopni Celsjusza.

[1] “Effects of prior light exposure on early evening performance, subjective sleepiness, and hormonal secretion.” Behavioral neuroscience 126.1 (2012): 196