Jak w pięciu krokach stworzyć domową galerię obrazów?

PHOTO: TRNK

Plakaty czy obrazy tworzą atrakcyjną  oprawę ścienną w każdym domu. Są one jednym z ciekawszych i przykuwających uwagę akcentów we wnętrzu i potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat. Poza tym są doskonałym i niezbyt kosztownym sposobem na szybką metamorfozę Twojego wnętrza.

Wybór odpowiednich plakatów oraz ich przemyślane rozmieszczenie na ścianie to dwie kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu domowej galerii. Ich układ zależy od wielkości i liczby samych plakatów oraz rozmiaru ściany. O ile dobór samej grafiki zależy od naszych upodobań, o tyle przy ich rozmieszczeniu warto kierować się kilkoma prostymi zasadami, o których przeczytasz w tym artykule.

Jak zaprojektować domową galerię na ścianie?

Krok 1: Określ swój styl.

Galerie można tworzyć łącząc ze sobą plakaty według motywu, koloru, rodzaju ramki, stylu czy palety kolorów. Postaraj określić się swój motyw przewodni i stwórz swoją kolekcję. Postaw na oryginalność i pokaż swój styl. Nie gromadź powszechnie znanych motywów czy obrazów z Ikei. Poświęć trochę czasu na zalezienie czegoś wartościowego. Przeszukaj internet, odwiedź mniejsze sklepy czy galerie. Jest to pierwszy, a zarazem najważniejszy krok do stworzenia oryginalnej domowej galerii. Na tym etapie warto zastanowić się czy chcesz, aby każda Twoja grafika była tego samego rozmiaru, czy jednak wolisz uzyskać bardziej dynamiczny wygląd używając obrazów o różnych wielkościach (patrz krok 4).

domowa galeria loftmylovePHOTO: Noe DeWittgaleria na ścianiePHOTO: Vosgesparis – Bloglovingaleria na ścianiePHOTO: TRNK

Krok 2: Wybierz odpowiednie ramki.

Jeśli zgromadziłeś kolekcją grafiki o bardzo różnych motywach, użycie ramek o podobnym wyglądzie lub stylu jest jednym ze sposobów powiązania ze sobą kolekcji. Możesz zdecydować się na proste, czarne ramy, które doskonale współgrają z czarno-białymi ilustracjami. Z kolei jeżeli Twoja galeria jest spójna możesz zastosować różne rodzaje ram. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej i upodobań.

domowa galeria zdjęć loftmylovePHOTO: Alen Cordic via Coco Lapine Design
galeria obrazów w sypialni loftmylovePHOTO:  Autograph Collection Hotels

Krok 3: Wytnij kształty.

Kiedy w końcu zdecydowałeś się na odpowiednie ramki i grafiki przejdź do dalszego działania! Rozłóż wszystkie obramowane plakaty i obrysuj je na brązowym papierze pakowym lub po prostu na gazecie za pomocą ołówka i wytnij każdy kształt, którym zamierzasz wypełnić swoją ścianę. Później będą nam bardzo potrzebne.

Krok 4: Stwórz wstępny projekt.

Kiedy do dyspozycji masz wszystkie plakaty tego samego rozmiaru

Jeśli masz do rozmieszczenia kolekcję plakatów tej samej wielkości użyj symetrycznego układu. W przypadku parzystej liczby plakatów użyj kwadratowego lub prostokątnego wzoru siatki. Rozłóż plakaty równomiernie, nie mniej niż 3 cm i nie więcej niż 15 cm od siebie w zależności od ich wielkości. Z cala pewnością jesteś w stanie wizualnie ocenić czy odległości pomiędzy nimi są wystarczające.

Jeśli masz nieparzystą liczbę tej samej wielkości, użyj poziomego lub pionowego rzędu. Pionowe rzędy najlepiej wyglądają na wąskich ścianach.

domowa galeria obrazówPHOTO: TRNK

Różne rozmiary plakatów

Z kolei grafiki o różnych rozmiarach najlepiej wyglądają w asymetrycznych grupach. Dodatkowo stosując zarówno orientacją pionową jak i poziomą uzyskasz bardziej dynamiczny wygląd.

Na początek wybierz jeden lub dwa największe plakaty jako punkt główny. Wypełnij przestrzeń po obu stronach głównych ramek małymi i średnimi plakatami lub oprawionymi obrazkami układając je razem jak puzzle. Układaj od środka na zewnątrz. Grupuj plakaty, które mają wspólny motyw lub podobną kolorystykę. Zachowaj ten sam wizualny ciężar po każdej stronie środkowych ramek, aby uzyskać zrównoważony obraz. Gdy będziesz zadowolony z aranżacji zrób zdjęcie, aby odnieść się do niego w razie potrzeby. Możesz stworzyć również kilka wersji – będziesz mógł je porównać lub przesłać komuś do oceny i poprosić o pomoc w podjęciu decyzji.

ściana za sofąPHOTO: Honky – interior design and architecturedomowa galeria na ścianiePHOTO: dezeen

Krok 5: Do dzieła!

Po podjęciu decyzji umieść wycięte wcześniej kształty na ścianie przy użyciu taśmy malarskiej. Środek grupy powinien znajdować się około 150-170 cm od podłogi. Jeszcze raz przyjrzyj się efektowi swojej pracy. Czy jesteś zadowolony z efektu? Jeśli tak to możesz zabierać się do mocowania swoich plakatów czy obrazów na ścianie.

domowa galeria na ścianie

Na szczęście nie musisz dziurawić ściany, aby móc powiesić grafiki na gwoździach  tak jak robiło się to kiedyś. Obecnie mamy do dyspozycji produkty do inteligentnego montażu, czyli samoprzylepne gwoździe i śruby z regulowaną wysokością do każdego rodzaju powierzchni. Dzięki temu możesz zmienić umiejscowienie bądź wysokość obrazu nawet po jego zamocowaniu. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie.

domowa galeria plakatówPHOTO: Coco Lapine Designpomysł na ścianęPHOTO: Tierdropp via Tumblrdomowa galeria obrazówPHOTO: Ahre

A może jeden obraz z bardzo wyraźnym, przykuwającym uwagę motywem? To jest również świetne rozwiązanie!domowa galeriaPHOTO: Emma Donnersberg Interiors

Podobają Ci się nasze wskazówki? Jakie rodzaje plakatów i fotografii wykorzystałbyś do stworzenia Twojej galerii? Czy masz jakieś sugestie, jak je ułożyć? Daj nam znać w komentarzach! 

 

Zobaczcie polecane przez nas obrazy!