Metro w Nowym Jorku. Jak poruszać się po Big Apple metrem oraz innymi środkami komunikacji miejskiej?

Dziś praktyczny przewodnik o tym, jak poruszać się po Nowym Jorku. Nowy Jork to pięć ogromnych dzielnic: Manhattan, Brooklyn, Bronx, Queens oraz Staten Island. Jak najskuteczniej przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi lokalizacjami? Masz kilka opcji: metro, autobusy, samochód, rower, prom, uber/lyft, taksówka oraz oczywiście pieszo.

Najlepszym sposobem przemieszczania się jest połączenie wszystkich powyższych możliwości. Każda opcja ma oczywiście swoje wady i zalety, które postaram się Ci przybliżyć w dzisiejszym artykule. Jednak to właśnie metro w Nowym Jorku stanowi najszybszy i najtańszy sposób przemieszczania się po centrum miasta.

Jeżeli dopiero planujesz podróż po Nowym Jorku zapraszam Cię po prześledzenia wcześniejszych tekstów:

10 rzeczy, które możesz robić w Nowym Jorku.
O mojej ulubionej miejscówce w Big Apple.
Dlaczego uważam, że Nowy Jork jest do bani.

A teraz do rzeczy.

Metro w Nowym Jorku

Zakładam, że metro będzie Twoim głównym sposobem poruszania się po Nowym Jorku. Zresztą nic dziwnego. Nowy Jork posiada największy system metra na świecie. Ze względu na ogromną ilość przystanków (ponad 460) nie da się go utrzymać w idealnym stanie. Stacje są brudne i mocno podniszczone, ale komunikacja miejska w Nowym Jorku doskonale spełnia swoją funkcję. 

Podróżując metrem po Nowym Jorku pamiętaj o kilku kwestiach:

 • Metro w Nowym Jorku działa 24 godziny na dobę / 7 dni w tygodniu i obsługiwane jest przez MTA.
 • Warto pobrać mapę komunikacji miejskiej i mieć ją na telefonie (pobierz mapę- klik!). Czasami się przydaje. Wersje papierowe są obecnie trudno dostępne.
 • Wszystkie podziemne stacje metra posiadają bezpłatne WiFi.
 • Poruszanie się nowojorskim metrem ułatwi Ci odpowiednia aplikacja. Jeżeli masz internet w telefonie to świetnie. Masz kilka możliwości, chociażby Google Maps czy TransitApp. Ja korzystałam z HereMaps w wersji offline. Wcześniej należy ściągnąć mapę Nowego Jorku i gotowe. Aplikacja działała bez zarzutu.
 • Kierunki ruchu pociągów na Manhattanie oznaczone są jako “uptown”, co wskazuje kierunek północny oraz “downtown” czyli południe w stronę Financial District. Na niektórych stacjach takie oznaczenie możesz zobaczyć przed samym wejściem do metra. Oznacza to, że to wejście zaprowadzi Cię do pociągów jadących tylko w tym określonym kierunku. Odwrotnego kierunku szukaj po drugiej stronie ulicy. Jeżeli takiego oznaczenia przed wejściem do stacji metra nie ma – wówczas jest to wejście do pociągów jadących w obu kierunkach.
 • Pociągi dzielą się na lokalne i ekspresy. Ekspresy pomijają wiele przystanków, dlatego zawsze patrz na oznaczenia. Na mapie przystanki, na których zatrzymują się wszystkie pociągi oznaczone są za pomocą białych kropek. Kropki czarne wskazują, że jest to przystanek tylko dla pociągów lokalnych. Ekspresy się na nich nie zatrzymują. Patrz mapa!
  metro mapa
 • Często, a zwłaszcza w weekendy niektóre odcinki metra są po prostu zamykane. Jest to związane z remontami. Bywa to niekiedy naprawdę denerwujące.
 • Pamiętaj o jednorazowych chusteczkach antybakteryjnych. Metro w Nowym Jorku jest naprawdę brudne.

stacja metra w nowym jorku

komunikacja miejska w nowym jorku

Autobusy w Nowym Jorku

O ile metro w Nowym Jorku to świetny i szybki sposób przemieszczania się, o tyle z autobusami jest zdecydowanie gorzej. Stoją w korkach, a w godzinach szczytu opóźnienia sięgają kilkudziesięciu minut. Są naprawdę frustrujące.

Oznaczenia tras na przystankach są bardzo nieintuicyjne. Wszystkie przystanki to przystanki na żądanie, a ich nazwy nie wyświetlają się w autobusach prawie nigdy. Jeżeli nie znasz Nowego Jorku (a zakładam, że jeżeli czytasz ten artykuł to tak właśnie jest) potrzebujesz włączonej aplikacji np. HereMaps z Twoją lokalizacją, na której będziesz mógł obserwować trasę autobusu i wcisnąć STOP, tak aby wysiąść w interesującym Cię punkcie. W przeciwnym wypadku nie będziesz mieć pojęcia gdzie się właściwie znajdujesz.

Wchodzi się do nich zawsze przez przez przednie drzwi. Polecam korzystanie z autobusów tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz.

Przed wejściem do autobusu obowiązuje kolejka i jeszcze przed jego nadjechaniem ludzie ustawiają się w rzędzie wzdłuż przystanku. W godzinach szczytu może się zdarzyć, że nie zmieścisz się do pierwszego autobusu i poczekasz sobie kilka lub kilkadziesiąt minut (w związku z ogromnymi korkami) na następny.

Komunikacja miejska w Nowym Jorku – ceny i bilety

Za przejazd komunikacją miejską płacisz specjalną Metro Card. Kupisz ją w automatach (płatność kartą lub gotówką) lub w okienku u pracownika MTA (tylko gotówka) na stacjach metra lub w mniejszych sklepikach tak zwanych “deli” na przykład w pobliżu przystanków autobusowych. Przy wejściu do autobusu masz możliwość płatności gotówką, ale jedynie monetami. Po przesunięciu karty przez czytnik czasem możesz odnieść wrażenie, że Twoja MetroCard nie działa. To nie tak. Po prostu nie możesz przesunąć karty zbyt wolno, ani zbyt szybko. 

MetroCard występuje w dwóch opcjach. Pierwsza z nich to Pay-Per-Ride, kiedy to z Twojej  karty pobierana jest opłata za każdy pojedynczy transfer. Druga możliwość to Unlimited MetroCard, czyli jak sama nazwa wskazuje nielimitowane przejazdy w przeciągu tygodnia lub miesiąca.

Pay-Per-Ride MetroCard czyli płatność za każdy przejazd

 • Opłaca się przy mniej niż 12 przejazdach podczas całego Twojego pobytu.
 • Podczas pierwszego zakupu MetroCard musisz umieścić na karcie minimalną wartość 5,50 USD.
 • Przy zakupie karty doliczana jest dodatkowa opłata w wysokości 1 USD.
 • Każdy transfer to koszt 2,75 USD za każdy przejazd.
 • Z jednej karty może skorzystać maksymalnie 4 osoby (2,75 USD / osoba / transfer).
 • Kartę możesz później doładowywać w automatach.

Transfer

Co to jest transfer? Jeżeli musisz dotrzeć z punktu A do punktu B, a po drodze masz kilka przesiadek, pobierana jest tylko jedna opłata przy pierwszym przeciągnięciu karty. Na transfer masz 2 godziny. Przy każdym wejściu do metra czy autobusu karta musi zostać ponownie przeciągnięta przez czytnik (opłata nie zostanie pobrana). Bezpłatny transfer nie obowiązuje, jeśli opuścisz stację metra (wyjście przez bramki) i chcesz dostać się na inną linię metra.

Unlimited MetroCard czyli nielimitowane transfery

 • Możesz ja kupić w wersji tygodniowej (32 USD/7 dni) lub miesięcznej (121 USD/30 dni) – stan na czerwiec 2018.
 • Może być używana tylko przez 1 osobę.
 • Po przeciągnięciu karty nie można jej użyć ponownie przez 18 minut.

Zarówno Unlimited MetroCard jak i Pay-Per-Ride MetroCard uprawnia do przejazdu kolejką linową na Roosevelt Island oraz promem na Staten Island.

Automaty biletowe

 • Na stacjach metra możesz spotkać 2 rodzaje automatów biletowych przedstawionych na obrazku. Większa maszyna pozwala Ci na płatność gotówką oraz kartą kredytowa lub debetową. Mniejsza nie przyjmuje gotówki.
 • Jeśli  korzystasz z karty kredytowej zostaniesz poproszony o wpisanie kodu pocztowego (nie PIN-u!). Płacą europejską kartą pisujesz pięć zer i wciskasz #.
 • Uwaga na płatności gotówką. Jeżeli nie zapłacisz dokładnej kwoty, pamiętaj że maszyna może Ci wydać resztę w wysokości maksymalnie 9 dolarów.

bilety na komunikacje miejską w Nowym Jorku

SAMOCHÓD

Pomimo bardzo wielu negatywnych opinii samochód to moim zdaniem (oczywiście poza godzinami szczytu) świetny sposób poruszania się po Nowym Jorku. Nie mam tu na myśli samego centrum, ale dzielnice położone poza granicami samego Manhattanu.
Nowy Jork jest naprawdę duży i moi zdaniem zwiedzając go samym metrem nie jesteś w stanie zobaczyć tyle co samochodem. Ja zwiedziłam Brooklyn, Queens, Bronx czy nowojorskie plaże właśnie autem. Korki? Tak, są zawsze :).

jak poruszać się autem w nowym jorku?

Opłaty mostowe

Pamiętaj, że za każdy przejazd mostem pobierana jest opłata. Opłaty różnią się w zależności od mostu. Jeżeli masz auto z wypożyczalni to na pewno wyposażone jest  w tak zwany easy pass, a opłata zostanie pobrana automatycznie i później ściągnięta z Twojej katy kredytowej przez wypożyczalnię.

Parkowanie w Nowym Jorku

Parkowanie w Nowym Jorku może być drogie, ale nie wszędzie. Prawie zawsze masz określony maksymalny czas na jaki możesz w danym miejscu pozostawić samochód. Może to być 10 minut, a może to być kilka godzin Wszystko zależy od ilości dostępnych miejsc parkingowych oraz natężenia ruchu w danej lokalizacji. Po określonej godzinie możesz zaparkować swój pojazd bez korzystania z parkometru. W niedzielę w większości miejsc parkowanie jest bezpłatne.

Najważniejsze jest, aby zawsze czytać tablice informacyjne. Bardzo często jest tak, że w danej lokalizacji w danym dniu o określonych godzinach obowiązuje całkowity zakaz parkowania, który należy bezwzględnie przestrzegać. 

ROWER

Nowy Jork posiada ponad 1000 mil ścieżek rowerowych znajdujących się w pięciu dzielnicach. Czy to dużo? Chyba nie, a przynajmniej ja tego nie zauważyłam. Poruszanie się rowerem po NY to naprawdę wyższa szkoła jazdy. Tragiczny stan dróg, duża ilość samochodów oraz często doskwierający brak ścieżek. Jako rowerzysta zajmujesz pozycję pośrednią między pieszymi a kierowcami, a zatem jesteś jednocześnie bezbronny i niebezpieczny. Przejeżdżające pojazdy wydają się być bardzo blisko ciebie, pasażerowie zaparkowanych pojazdów nagle otwierają drzwi, a piesi zupełnie nie zwracają na Ciebie uwagi. Do tego miasto w ciągłej budowie, wszechobecne remonty i nieustający dźwięk klaksonów.

Rower to jednak świetny sposób na zwiedzanie miasta, a zwłaszcza Central Parku. W Nowym Jorku funkcjonuje system Citi Bike. Koszt wypożyczenia roweru to 12$ za dzień z nieograniczonymi 30-minutowymi jazdami. Możesz korzystać z 750 stacji na Manhattanie, Brooklynie, Queens i Jersey City. 

zwiedzanie nowego jorku rowerem
ścieżki rowerowe w nowym jorku
ścieżka rowerowa w nowym jorku
Rower w nowym jorku

PIESZO

Jedna zabawna zasada. Odniosłam wrażenie, że w Nowym Jorku czerwone światło dla pieszych nie obowiązuje. Nie oznacza to oczywiście, że masz na nie kompletnie nie zwracać uwagi i rzucać się pod koła nadjeżdżających pojazdów. Ale jeżeli nic nie jedzie – po prostu przechodzisz. Na sygnał pozwalający na przejście na drugą stronę ulicy wyczekują jedynie turyści. Jednak jestem pewna, że po kilku dniach spędzonych w Nowym Jorku będziesz przemierzał ulice jak prawdziwy Nowojorczyk. 

UBER/LYFT

W epoce Ubera czyli aplikacji, dzięki której możesz zamówić pojazd do konkretnego miejsca raczej nie polecam korzystania z dużo droższych, żółtych taksówek. Uber i Lyft to dwie aplikacje niezwykle popularne w całych Stanach Zjednoczonych. Korzystałam z nich wielokrotnie. Która z nich jest lepsza? Żadna. Ja miałam zainstalowane obie i zawsze w pierwszej kolejności sprawdzałam cenę przejazdu do interesującego mnie punktu. Cena prawie zawsze różniła się pomiędzy aplikacjami, więc oczywiście wybierałam tańszą opcję. 

 

Jeżeli nie masz jeszcze założonego konta w aplikacji Uber mam coś dla Ciebie. Łap zniżkę na Twój pierwszy przejazd. 

zwiedzanie nowego jorku

PROM

Bilety na prom zakupisz w automatach przy przystankach promowych. Koszt takiej przyjemności to 2,75 USD, czyli tyle samo co podróż metrem.

Korzystając z trasy “Rockaway” biegnącej z Wall Street dotrzesz na długą, szeroka i piaszczysta plażę w mniej niż godzinę. Promy są wyposażone w Wi-Fi, łazienkę, stojaki na rowery (dodatkowa opłata za rower) oraz bar z przekąskami, piwem i winem. 

Zobacz dokładny rozkład oraz trasy linii promowych (klik!).

 

Jak poruszać się po nowym Jorku? Prom.

prom w nowym jorku

Podziel się proszę pod postem swoimi doświadczeniami z poruszania się po Nowym Jorku.

Książka o Nowym Jorku
Na koniec chciałabym Ci polecić niezwykłą powieść autorstwa Edwarda Rutherfurda “Nowy Jork” (klik!). Książka jest idealna na pierwsze spotkanie z dziejami miasta. Choć jest dosyć gruba, nie należy do tych trudnych i takich, które się dłużą. Autor swoją opowieść zaczyna w roku 1664, kończąc tragicznym zamachem z 11 września 2001 roku. Rutherfurd przeplata w niej losy wymyślonych i prawdziwych postaci mocno połączonych z dziejami Nowego Jorku. Gorąco zachęcam do lektury!

 

nowy jorkEdward Rutherfurd “Nowy Jork”