Styl industrialny i jego początki w architekturze

Obecnie zaaranżowane w stylu industrialnym lofty to jedne z najmodniejszych nieruchomości na rynku. To surowe, ale zarazem bardzo gustowne i ekskluzywne wnętrza. Klasyczne lofty to apartamenty mieszczące się w byłych obiekty przemysłowych: fabrykach, magazynach, hutach czy browarach. Zaaranżowane w stylu industrialnym, łączą ze sobą w niezwykły sposób takie materiały jak cegła, drewno, żelazo, beton, szkło, granit i stal.

Lofty charakteryzują się przede wszystkim otwartą przestrzenią, brakiem wyraźnie wydzielonych pomieszczeń, wysokimi sufitami, surowymi podłogami, ścianami z cegieł oraz bardzo dużymi oknami. Lofty to produkt raczej niszowy, wysmakowany stylistycznie, skierowany do osób poszukujących niekonwencjonalnych rozwiązań. Prawdziwe lofty są jednak rzadkością, łączą się wyraźnie z historią miasta, a ich cena może przyprawiać o zawrót głowy.

Jak powstała moda na aranżowanie mieszkań w byłych obiektach przemysłowych? Poznajcie niezwykle interesującą historię stylu industrialnego w architekturze.

Początki stylu industrialnego w architekturze

Zacznijmy więc od początku. Pierwsze budynki przemysłowe powstały w drugiej połowie XVIII wieku. Nie były wyposażone w elektryczność, a dzięki niezwykle dużym oknom oraz wąskim przestrzeniom między nimi duża ilość światła  naturalnie wpadała do budynku. Co ciekawe, na proces kształtowania stylu industrialnego w dużym stopniu wpłynęły firmy ubezpieczeniowe. Budynki miały być projektowane w sposób minimalizujący ryzyko pożaru: płaskie dachy, duże, otwarte przestrzenie z odosobnionymi klatkami schodowymi oraz bardzo proste fasady bez zbędnych elementów ozdobnych. Doprowadziło to do “niedokończonego” wyglądu obiektów, charakteryzującego się odsłonięciem cegieł, rur i kanałów. Te elementy stały się później główną częścią eleganckiego designu stylu przemysłowego.

Na początku XIX wieku nowe metody wytwarzanie energii takie jak spalanie węgla spowodowały zwiększenie oraz przyśpieszenie procesów wytwarzania i produkcji. To z kolei wymagało większych, bardziej adaptowalnych pomieszczeń oraz modernizacji istniejących konstrukcji. 

Na zmiany w architekturze przemysłowej  wpłyną Albert Kahn, jeden z najbardziej wpływowych architektów zajmujących się projektowaniem przemysłowym. Wezwał do większej wydajności i użył nowych materiałów budowlanych do tworzenia masywniejszych struktur, które mogłyby pomieścić cały proces produkcyjny pod jednym dachem. W wyniku tego fabryki, magazyny i pomieszczenia przemysłowe przypominały swoim wyglądem te, które znamy dzisiaj. Beton i stal stały się częścią stylu industrialnego właśnie dzięki wizji Alberta Kahna,

Za pomocą żelbetonu i stali można było budować większe i dłuższe konstrukcje. Nowe obiekty przemysłowe wymagały dużych działek ziemi, wypychając przemysł z miast oraz obszarów metropolitalnych. Tym samym stare fabryki, magazyny czy huty pozostawały niezamieszkane i zapomniane.

Lofty jako część postmodernistycznego ruchu w architekturze

Pierwszy boom na aranżacje postindustrialnych budynków miał miejsce w latach 60-tych i 70-tych  XX wieku w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Kiedy fabryki zaczęły upadać, dzielnica zaczęła pustoszeć. Pomieszczenia zaczęli kupować artyści, przekształcając je na swoje pracownie artystyczne oraz mieszkalne strychy. W latach 60. SoHo było dzielnicą awangardowych artystów, a podupadłe budynki fabryk stanowiły miejsce ich spotkań.

Pierwsze, prowizoryczne lofty zostały następnie zmodernizowane w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie lofty w SoHo należą do najdroższych apartamentów w Nowym Jorku, a dzielnica stała się niezwykle atrakcyjna dla zamożnych nowojorczyków.

Popularyzacja loftów

Koncepcja aranżowania starych budynków fabrycznych rozprzestrzeniła się w latach 80. początkowo w Stanach Zjednoczonych, aby następnie dotrzeć do Europy i Azji. Deweloperzy, dostrzegając nowy trend zaczęli “tworzyć” takie budynki od podstaw. Słowo loft zaczęto także stosować w odniesieniu do budynków projektowanych od podstaw, nie mających żadnego związku z adaptacją obiektów postindustrialnych. Lofty utworzone w przestrzeniach istniejących budynków określa się mianem hard lofts. Z kolei lofty zaprojektowane od podstaw to tak zwane soft lofts. Niezależnie jednak od tego czy jest to soft loft czy hard loft, apartament tego typu, ma zawsze pewne elementy charakterystyczne.

styl industrialny

styl industrialny w restauracji

Rewitalizacja obiektów industrialnych w Polsce

Na wzór Berlina, Londynu czy Nowego Jorku obecnie również w Polsce byłe tereny przemysłowe  odradza się jako nowoczesne obszary zamieszkania lub też obszary wypełnione restauracjami czy baram, czego przykładem mogą być krakowskie Dolne Młyny. Jest to obejmujący ponad 15 000 metrów kwadratowych obszar dawnej fabryki tytoniowej. Obecnie jest to jedno z najmodniejszych miejsc na mapie Krakowa. Przekraczając mury dawnej fabryki przenosisz się do unikatowego miejsca o niepowtarzalnym klimacie. Postindustrialna przestrzeń powołana do życia dzięki fundacji Tytano, przyjazna dla sztuki, biznesu, nauki i kultury tworzy naprawdę niepowtarzalny klimat.