Sufit katedralny. Przekonaj się czy wysoki salon to rozwiązanie dla Ciebie.

PHOTO: Daily Dream Decor by Bloglovin

Bardzo ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, które powoli przekonuje do siebie coraz większe grono inwestorów jest podwyższony sufit czyli tzw. sufit katedralny – rezygnacja ze stropu nad którymś z pomieszczeń. Najczęściej wybieranym pomieszczeniem jest salon czy też salon połączony z kuchnią i jadalnią. Całość tworzy wówczas dużą, otwartą przestrzeń.

Dlaczego wciąż jednak grono osób wybierających aranżacje z sufitem katedralnym jest tak małe? Obawy najczęściej budzą kwestie ogrzewania oraz akustyki.  W tym artykule postaram się przekonać Was do tego rozwiązania, rozwiać wszelkie mity i podsunąć parę pomysłów aranżacyjnych. 

Dobry plan to podstawa, czyli wybór projektu domu

Pierwszy krok to oczywiście wybór projektu domu. Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie planowane na długie lata użytkowania, więc wybór projektu jest tutaj niezmiernie ważny. Należy wziąć pod uwagę ilość pomieszczeń, która będzie proporcjonalna do ilości członków rodziny. Nie jest problemem zbudowanie dużego domu, jednak pamiętajmy, że ma on być przede wszystkim funkcjonalny.

antresola w saloniePHOTO: Bloglovin by PLANETE DECO

Sufit katedralny a ogrzewanie

Inwestorzy bardzo często obawiają się problemów z ogrzaniem tak dużej kubatury powietrza. Po pierwsze ważne jest usytuowanie salonu! Unikaj tego od wschodu i północy. Dużo lepsze będzie to od zachodu i południa. Od strony południowej i południowo-zachodniej pomieszczenia będą doświetlone w godzinach popołudniowych. Jest to bardzo “cenne” oświetlenie, które pomoże dogrzać dom w chłodniejszych miesiącach. Podczas cieplejszych miesięcy rozwiązaniem będą rolety. 

Dodatkowo pomoże rezygnacja z grzejników konwektorowych, które unosić będą ciepłe powietrze do góry, przez co druga kondygnacja będzie przegrzana a pierwsza wręcz przeciwnie. W zastępstwie tradycyjnych grzejników warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

Sufit katedralny a wielkość pomieszczenia

Pomieszczenie z sufitem katedralnym powinno mieć nie mniej niż 40m2, tak aby powstała nad nim pustka wyglądała efektownie. W przeciwnym razie sprawi wrażenie “wciśniętej na siłę”. Oczywiście im większa powierzchnia tym lepiej, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie połączenie salonu z kuchnią i jadalnią.

Aranżacja salonu z wysokim sufitem

Nie da się ukryć, że salon z wysokim sufitem, otwartym po sam dach, a niekiedy aż do więźby to bardzo efektowne wizualnie rozwiązanie. Pomieszczenia z wysokim sufitem są bardzo przestronne, przez co wzrasta ich walor reprezentacyjny. Możliwości aranżacyjne, które funduje nam wysoki sufit są nie do przecenienia.

Pamiętajmy, aby zachować spójność stylu salonu z naszą antresolą oraz z drugim piętrem. Ich aranżacja powinna nawiązywać do siebie detalami i wykończeniem. Zwróćmy uwagę na to, że nasz salon będzie widoczny nie tylko z perspektywy parteru, ale również z drugiej kondygnacji. Musimy zatem zadbać o elementy wspólne, które będą widoczne od parteru po samą więźbę dachu.

antresola w salonie - loftmylovePHOTO: CAANdesign

Możliwości pokrycia ścian jest bardzo wiele: płytki, kamień czy opisywany we wcześniejszym artykule beton architektoniczny. Dodatkowo powierzchnię ścian możemy wykorzystać do stworzenia galerii zdjęć czy obrazów, pokusić się o wielki regał i zorganizować biblioteczkę.

wysoki sufit dmowa biblioteczkaPHOTO: The Design Chaser by Bloglovinwysoki sufit loftmylovePHOTO: Home DSGN

Trzeba przyznać, że tak zaaranżowana domowa biblioteczka wygląda bardzo imponująco. Taki mebel wykonywany jest na zamówienie, mamy więc możliwość dostosowania jego wymiaru do naszych potrzeb i oczekiwań jak w przypadku biblioteczki Welda od Miloo Home.biblioteka domowaPHOTO: Biblioteka Welda na indywidualne zamówienie, Miloo Home 

Oświetlenie

Oświetlenie takiej przestrzeni jest kolejną rzeczą, przy której będziemy mogli się wykazać. Wysoki sufit aż się prosi o zainstalowanie w jego przestrzeni efektywnego, dużego żyrandola. Oczywiście niezbędne są również inne źródła doświetlenia. W przypadku kiedy jesteśmy w posiadaniu sufitu z odkrytymi belkami, warto pomyśleć o zamontowaniu tam małych reflektorów, które stworzą efektowne cienie i półcienie.

salon z antresolą-sypialnia na antresoli-loft-loftmylovePHOTO: Home Designing

wysoki-sufitPHOTO: Stylejuicer

pustka nad salonem loftmylove PHOTO: Steve Domoney Architecture

Podsumowanie

Podsumowując – sufit katedralny choć niezwykle efektowny nie jest pomysłem dla każdego. Wymaga dość dużej powierzchni domu, a także budżetu.