Wolna przestrzeń nad salonem. Czy warto?

PHOTO: Daily Dream Decor by Bloglovin

Bardzo ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, które powoli przekonuje do siebie coraz większe grono inwestorów jest wysoki sufit, czyli rezygnacja ze stropu nad którymś z pomieszczeń. Najczęściej wybieranym pomieszczeniem jest salon czy też salon połączony z kuchnią i jadalnią. Całość tworzy wówczas dużą, otwartą przestrzeń.

Dlaczego wciąż jednak grono osób wybierających aranżacje z wysokim sufitem jest tak małe? Myślę, że głównie ze względu na towarzyszące im obawy dotyczące głównie kwestii ogrzewania takiego pomieszczenia, jego akustyki czy brakiem pomysłów na zagospodarowanie takiej przestrzeni. W tym artykule postaram się przekonać Was do tego rozwiązania, rozwiać wszelkie mity i podsunąć parę pomysłów aranżacyjnych.

Dobry plan to podstawa!

Pierwszy krok to oczywiście wybór projektu domu. Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie planowane na długie lata użytkowania, więc wybór projektu jest tutaj niezmiernie ważny. Należy wziąć pod uwagę ilość pomieszczeń, która będzie proporcjonalna do ilości członków rodziny. Nie jest problemem zbudowanie dużego domu, jednak pamiętajmy, że ma on być przede wszystkim funkcjonalny. Nie można zapomnieć o planie zagospodarowania terenu, który niejednokrotnie może nam narzucić niektóre kwestie np. spad dachu. 

Dom ma być ergonomiczny i dobrze gdy nie będzie generował niepotrzebnych kosztów. Przy jego budowie warto zatem wydać trochę więcej inwestując w droższe w instalacji metody grzewcze, aby później zaoszczędzić na jego eksploatacji. Chcąc sprawić sobie wysoki sufit tzn. taki powyżej 3,5 m, należałoby wziąć pod uwagę całość koncepcji, którą mamy w planie do zrealizowania. 

Uwaga pułapki!

Po wyborze odpowiedniego projektu uwzględniającego rezygnację ze stropu nad którymś z pomieszczeń możemy skupić się na aranżaji wnętrza. Jest to bardzo efektowne wizualnie rozwiązanie. Pomieszczenia z wysokim sufitem stają się otwarte, przez co wzrasta ich walor reprezentacyjny. Stają się bardziej przestronne, zaznaczona zostaje dominująca rola salonu. Inwestorzy bardzo często obawiają się jednak problemów z ogrzaniem tak dużej kubatury powietrza. antresola w saloniePHOTO: Bloglovin by PLANETE DECOantresola w salonie - loftmylovePHOTO: CAANdesignsalon z antresolą-sypialnia na antresoli-loft-loftmylovePHOTO: Home Designingwysoki-sufitPHOTO: Stylejuicer

PRAWIDŁOWE USYTUOWANIE SALONU

Po pierwsze usytuowanie! Unikaj tego od wschodu i północy. Dużo lepsze będzie to od zachodu i południa. Dodatkowo pomoże rezygnacja z grzejników konwektorowych, które unosić będą ciepłe powietrze do góry, przez co druga kondygnacja będzie przegrzana a pierwsza wręcz przeciwnie. W zastępstwie tradycyjnych grzejników warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe.

AKUSTYKA SALONU Z WYSOKIM SUFITEM

Kolejną zniechęcającą rzeczą może być nieprzyjemna akustyka. Nie da się ukryć, że w otwartych pomieszczeniach raczej ciężko o intymność. Złe zagospodarowanie tej dużej przestrzeni sprawi, że dźwięki będą się nieść z dołu do góry i odwrotnie. Trzeba pomyśleć w jakim stopniu będzie to dla nas uciążliwe. Jeżeli bardzo będziemy chcieli odgrodzić dwie kondygnacje, dobrym pomysłem będzie zaaranżowanie antresoli jako osobnych pomieszczeń. Tym samym zyskujemy ciszę na drugim piętrze. Sposobów jej wydzielenia jest  bardzo dużo począwszy od zwykłych stalowych bądź szklanych barierek, przez ścianki do całkowitego zamknięcia antresoli na drugiej kondygnacji. Nie da się ukryć, że oddzielając naszą antresolę całe pomieszczenie straci na swojej przestronności. Tak, jest też inne rozwiązanie! Decydując się na otwartą strefę naszej antresoli jesteśmy w stanie wygłuszyć ją stosując odpowiednie materiały akustyczne np. specjalne panele na ściany i/lub sufit.

POWIERZCHNIA SALONU

Kolejną pułapką może okazać się źle dobrany wymiar pomieszczenia. Jeżeli przeznaczymy na salon mniej niż 40m2 powstała nad nim pustka nie będzie wyglądać efektownie, sprawi wrażenie wciśniętej na siłę. Oczywiście im większa powierzchnia tym lepiej, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie połączenie salonu z kuchnią i jadalnią.

Nie poddawaj się!

Jak widzicie powyższe niedogodności związane z wysokim stropem nie muszą oznaczać, że będziemy musieli z niego zrezygnować. Musimy jedynie wszystko precyzyjnie zaplanować. Pamiętajmy aby zachować spójność stylu salonu z naszą antresolą oraz z drugim piętrem. Ich aranżacja powinna nawiązywać do siebie detalami i wykończeniem. Zwróćmy uwagę na to, że nasz salon będzie widoczny nie tylko z perspektywy parteru, ale również z drugiej kondygnacji. Musimy zatem zadbać o elementy wspólne, które będą widoczne od parteru po samą więźbę dachu.

Pokaż na co Cię stać!

Oświetlenie takiej przestrzeni jest kolejną rzeczą, przy której będziemy mogli się wykazać. Wysoki sufit aż się prosi o zainstalowanie w jego przestrzeni efektywnego żyrandola. Oczywiście niezbędne są również inne źródła doświetlenia. W przypadku kiedy jesteśmy w posiadaniu sufitu z odkrytymi belkami, warto pomyśleć o zamontowaniu tam małych reflektorów, które stworzą efektowne cienie i półcienie.

Wskazane są eksperymenty ze ścianami. Możliwości ich pokrycia jest bardzo wiele: płytki, kamień czy opisywany we wcześniejszym artykule beton architektoniczny. Tak jak wspominałam wcześniej, warto być konsekwentnym i pociągnąć nasze wykończenie po sam sufit. Dodatkowo powierzchnię ścian możemy wykorzystać do stworzenia galerii zdjęć czy obrazów, pokusić się o wielki regał i zorganizować biblioteczkę.

wysoki sufit dmowa biblioteczkaPHOTO: The Design Chaser by Bloglovinwysoki sufit loftmylovePHOTO: Home DSGN

Trzeba przyznać, że tak zaaranżowana domowa biblioteczka wygląda bardzo imponująco. Taki mebel wykonywany jest na zamówienie, mamy więc możliwość dostosowania jego wymiaru do naszych potrzeb i oczekiwań jak w przypadku biblioteczki Welda od Miloo Home.

biblioteka domowaPHOTO: Biblioteka Welda na indywidualne zamówienie, Miloo Home

Musimy tylko uważać, na to by w naszym salonie nie znalazło się za dużo mebli, aby nie powstała dysproporcja między zagraconym dołem i pustką u góry. W tym wypadku warto postawić na minimalizm.

 

Marzysz o wielkiej przeszklonej ścianie? O oknach ciągnących się od podłogi po sufit? Śmiało! To rozwiązanie jest wręcz do tego stworzone.

Daj się przekonać!
Jak zauważyliście, pustka nad salonem nie jest pozbawiona wad, jednak z każdej sytuacji jest dobre wyjście. Uważam, że kwestie wizualne i reprezentacyjne oraz możliwości aranżacyjne, które funduje nam wysoki sufit są nie do przecenienia.

pustka nad salonem loftmylove PHOTO: Steve Domoney Architecture